PK-27A35EPDRQ
DigiKey Part Number
458-1358-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PK-27A35EPDRQ
Description
BUZZER PIEZO 12V 36.5MM PNL MNT
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buzzers Indicator, Internally Driven Piezo, LED, Red 12 V 18mA 3.5kHz 95dB @ 12V, 30cm Panel Mount Screw Terminal, Quick Connect Tab - 0.189" (4.80mm)
Category
Technology
Piezo, LED, Red
Manufacturer
Mallory Sonalert Products Inc.
Operating Mode
Single Tone, Visual Indicator
Series
Sound Pressure Level (SPL)
95dB @ 12V, 30cm
Packaging
Bulk
Current - Supply
18mA
Part Status
Active
Port Location
Top
Driver Circuitry
Indicator, Internally Driven
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Input Type
DC
Mounting Type
Panel Mount
Voltage - Rated
12 V
Termination
Screw Terminal, Quick Connect Tab - 0.189" (4.80mm)
Voltage Range
3 ~ 15V
Size / Dimension
1.437" Dia (36.50mm)
Frequency
3.5kHz
Height - Seated (Max)
0.933" (23.70mm)