PK-20A35EWQ
DigiKey Part Number
458-1068-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PK-20A35EWQ
Description
BUZZER PIEZO 12V 28MM FLANGE
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buzzers Indicator, Internally Driven Piezo 12 V 10mA 3.5kHz 95dB @ 12V, 30cm Panel Mount, Flange Wire Leads
Category
Technology
Piezo
Manufacturer
Mallory Sonalert Products Inc.
Operating Mode
Single Tone
Series
Sound Pressure Level (SPL)
95dB @ 12V, 30cm
Packaging
Bulk
Current - Supply
10mA
Part Status
Active
Port Location
Top
Driver Circuitry
Indicator, Internally Driven
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Input Type
DC
Mounting Type
Panel Mount, Flange
Voltage - Rated
12 V
Termination
Wire Leads
Voltage Range
3 ~ 24V
Size / Dimension
1.102" Dia (28.00mm)
Frequency
3.5kHz
Height - Seated (Max)
0.992" (25.20mm)