AST0540MW-3.6TRQ
DigiKey Part Number
458-AST0540MW-3.6TRQTR-ND - Tape & Reel (TR)
458-AST0540MW-3.6TRQCT-ND - Cut Tape (CT)
458-AST0540MW-3.6TRQDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AST0540MW-3.6TRQ
Description
BUZZER MAGN 3.6V 5MMX5MMSMD
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buzzers Transducer, Externally Driven Magnetic 3.6 V 110mA 4kHz 80dB @ 3.6V, 10cm Surface Mount Solder Pads
Category
Technology
Magnetic
Manufacturer
Mallory Sonalert Products Inc.
Operating Mode
Single Tone
Series
Sound Pressure Level (SPL)
80dB @ 3.6V, 10cm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Supply
110mA
Part Status
Active
Port Location
Top
Driver Circuitry
Transducer, Externally Driven
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C
Input Type
Peak-Peak Signal
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Rated
3.6 V
Termination
Solder Pads
Voltage Range
2 ~ 4V
Size / Dimension
0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm)
Frequency
4kHz
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)