DRW-NLT008/1-CC180-42
DigiKey Part Number
1214-DRW-NLT008/1-CC180-42-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRW-NLT008/1-CC180-42
Description
RECTANGULAR, 120VAC, 8W, 180MA,
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
180mA 30 ~ 42V LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Category
Current - Output (Max)
180mA
Manufacturer
Luminus Devices Inc.
Power (Watts)
8 W
Series
Features
OCP, SCP
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Efficiency
75%
DigiKey Programmable
Not Verified
Termination Style
Wire Leads
Topology
AC DC Converter
Size / Dimension
2.48" L x 1.26" W x 0.67" H (63.0mm x 32.0mm x 17.0mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
cURus, FCC
Voltage - Input (Min)
108VAC
Standard Number
UL 8750
Voltage - Input (Max)
132VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Output
30 ~ 42V