CIM-22-40-90-36-AC40-F5-3 is available for purchase but is not normally stocked.
Cree LED
LED Lighting COBs, Engines, Modules Chip On Board (COB) CIM-22 Gen 4 White, Neutral Square
CIM-22-40-90-36-AC40-F5-3
DigiKey Part Number
1214-CIM-22-40-90-36-AC40-F5-3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CIM-22-40-90-36-AC40-F5-3
Detailed Description
Category
Temperature - Test
85°C
Manufacturer
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
33.3V
Series
Lumens/Watt @ Current - Test
148 lm/W
Current - Max
3A
CRI (Color Rendering Index)
90
Color
White, Neutral
Size / Dimension
28.00mm L x 28.00mm W
CCT (K)
4000K 3-Step MacAdam Ellipse
Height
1.37mm
Light Emitting Surface (LES)
22.00mm Dia
Luminous Flux @ Current/Temperature
4890lm (Typ)
Current - Test
990mA