CIM-22-35-90-36-AC40-F5-2 is available for purchase but is not normally stocked.
Cree LED
Image for CIM-22-35-90-36-AC40-F5-2 is not available
CIM-22-35-90-36-AC40-F5-2
DigiKey Part Number
1214-CIM-22-35-90-36-AC40-F5-2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CIM-22-35-90-36-AC40-F5-2
Detailed Description
LED Lighting COBs Engines Modules Chip On Board (COB) CIM-22 Gen4 White, Warm Square
Category
Temperature - Test
85°C
Manufacturer
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
33.3V
Series
Lumens/Watt @ Current - Test
147 lm/W
Current - Max
3A
CRI (Color Rendering Index)
90
Size / Dimension
28.00mm L x 28.00mm W
CCT (K)
3500K 2-Step MacAdam Ellipse
Height
1.37mm
Light Emitting Surface (LES)
22.00mm Dia
Luminous Flux @ Current/Temperature
4830lm (Typ)
Current - Test
990mA