CF1/4W100KJTB
DigiKey Part Number
4491-CF1/4W100KJTB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CF1/4W100KJTB
Description
RES 100K OHM 5% 1/4W AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
100 kOhms ±5% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Carbon Film
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
-500/ +350ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.091" Dia x 0.248" L (2.30mm x 6.30mm)