W48M-A13B05
DigiKey Part Number
67-W48M-A13B05-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
W48M-A13B05
Description
PBS 19MM SPST 0.1A 48V MOM METAL
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch SPST-NO Standard, Illuminated Panel Mount, Front
Category
Voltage Rating - DC
12 V
Mfr
Actuator Type
Round, Button, Flush
Series
Color - Actuator/Cap
Silver
Packaging
Bulk
Illumination Type, Color
LED, Blue
Part Status
Active
Illumination Voltage (Nominal)
3.1 VDC
Termination Style
Wire Leads
Type
Standard, Illuminated
Panel Cutout Dimensions
Circular - 19.15mm Dia
Switch Function
Off-Mom
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
250mA (DC)