SPD2-150-3P0-R | |
|---|---|
DigiKey Part Number | F12050-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SPD2-150-3P0-R |
Description | SPD TYPE 1/TYPE 2 150VAC MCOV |
Customer Reference | |
Detailed Description | Surge Protection Device (SPD) 150VAC MCOV 3 Pole |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | SPD2-150-3P0-R Models |
Category | Current - Discharge (Nom) (8/20µS) 20 kA |
Manufacturer Littelfuse Inc. | Current - Discharge (Max) (8/20µS) 50 kA |
Series | Current - Short Circuit Rating (SCCR) 200 kA |
Packaging Bulk | Voltage - Protection Rating (VPR) 600 V |
Part Status Obsolete | Voltage - Protection Level (VP) (2416) 1.25 kV |
Type Type 1, Type 2 | Operating Temperature -40°C ~ 80°C |
Form Base + Module | Features Remote Signaling Contacts, Thermally Protected |
Number of Poles 3 | Mounting Type DIN Rail |
Voltage - Continuous Operating (Max) (MCOV) 150VAC | Approval Agency CE, cURus, UL, VDE |