SMA6J18A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 0
Datasheet
29.2V Clamp 21.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
TO-214AC SMA
SMA6J18A
DigiKey Part Number
SMA6J18A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMA6J18A
Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
29.2V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
21.5A
Series
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
18V
Voltage - Breakdown (Min)
20V