Q6008N5TP is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 218
Datasheet
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 500
Datasheet
In Stock: 500
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 3,930
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 3,412
In Stock: 378
In Stock: 97
In Stock: 680
TRIAC Standard 600 V 8 A Surface Mount TO-263 (D2PAK)
TO-263
Q6008N5TP
DigiKey Part Number
Q6008N5TP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Q6008N5TP
Description
TRIAC 600V 8A TO263
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
50 mA
Manufacturer
Current - Hold (Ih) (Max)
50 mA
Packaging
Tube
Configuration
Single
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Triac Type
Standard
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Off State
600 V
Package / Case
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Current - On State (It (RMS)) (Max)
8 A
Supplier Device Package
TO-263 (D2PAK)
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.3 V
Base Product Number
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
83A, 100A