LSIC1MO170E1000 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 217
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 59
Datasheet
N-Channel 1700 V 5A (Tc) 54W (Tc) Through Hole TO-247AD
1200 V, 80 mOhm SiC MOSFET
LSIC1MO170E1000
DigiKey Part Number
F11760-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LSIC1MO170E1000
Description
SICFET N-CH 1700V 5A TO247-3L
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
15 nC @ 20 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
+22V, -6V
Part Status
Obsolete
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
200 pF @ 1000 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
54W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
1700 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-247AD
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
15V, 20V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1Ohm @ 2A, 20V