BD280-1927-25/16-W
DigiKey Part Number
BD280-1927-25/16-W-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BD280-1927-25/16-W
Description
PTC RESET FUSE 14V 20A BLADE
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 14V 20 A Ih Holder Blade Type
Category
Time to Trip
13 s
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Resistance - Initial (Ri) (Min)
2.4 Ohms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
4.2 Ohms
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Polymeric
Qualification
AEC-Q200
Voltage - Max
14V
Mounting Type
Holder
Current - Hold (Ih) (Max)
20 A
Package / Case
Blade Type
Current - Trip (It)
32 A
Size / Dimension
1.083" L x 0.756" W (27.50mm x 19.20mm)
Current - Max
100 A
Height - Seated (Max)
0.262" (6.65mm)