AK6-076C-Y-12
DigiKey Part Number
18-AK6-076C-Y-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AK6-076C-Y-12
Description
TVS DIODE 76VWM 140VC AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
140V Clamp 6000A (6kA) (8/20µs) Ipp Tvs Diode Through Hole Axial
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
140V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
6000A (6kA) (8/20µs)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Bulk
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
6500pF @ 10kHz
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
76V
Package / Case
Axial, Right Angle Bend (24.15mm Center)
Voltage - Breakdown (Min)
85V