1.5SMC7.5A
DigiKey Part Number
18-1.5SMC7.5ATR-ND - Tape & Reel (TR)
18-1.5SMC7.5ACT-ND - Cut Tape (CT)
18-1.5SMC7.5ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5SMC7.5A
Description
TVS DIODE 6.4VWM 11.3V DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
11.3V Clamp 134.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1.5SMC7.5A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
134.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
6.4V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
7.13V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
11.3V