DCNLH200PD48
DigiKey Part Number
5346-DCNLH200PD48-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DCNLH200PD48
Description
DC CONTACTOR CVP RELAY
Customer Reference
Detailed Description
Contactor SPST-NO (1 Form A) 200 A 48VDC Coil Chassis Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DCNLH200PD48 Models
Category
Switching Voltage
110VDC - Max
Manufacturer
Littelfuse/Commercial Vehicle Products
Termination Style
Screw Terminal, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Bulk
Must Operate Voltage
33.6 VDC
Part Status
Obsolete
Operate Time
50 ms
Mounting Type
Chassis Mount
Release Time
50 ms
Coil Voltage
48VDC
Coil Current
562.5 mA
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Coil Power
27W
Contact Rating (Current)
200 A
Coil Resistance
85.33Ohms