DCNLH200PD12
DigiKey Part Number
5346-DCNLH200PD12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DCNLH200PD12
Description
DC CONTACTOR CVP RELAY
Customer Reference
Detailed Description
Contactor SPST-NO (1 Form A) 200 A 12VDC Coil Chassis Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DCNLH200PD12 Models
Category
Switching Voltage
110VDC - Max
Manufacturer
Littelfuse/Commercial Vehicle Products
Termination Style
Screw Terminal, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Bulk
Must Operate Voltage
8.4 VDC
Part Status
Obsolete
Operate Time
50 ms
Mounting Type
Chassis Mount
Release Time
50 ms
Coil Voltage
12VDC
Coil Current
4 A
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Coil Power
48W
Contact Rating (Current)
200 A
Coil Resistance
3Ohms