DCNLEV50-CA is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Altran Magnetics, LLC
In Stock: 126
Datasheet
Similar
Sensata-Gigavac Clean Energy
In Stock: 0
Datasheet
Contactor SPST-NO (DM) (1 Form X) 50 A 24VDC Coil Chassis Mount
Littelfuse High-Voltage DC Contactor Relays
DCNLEV50-CA
DigiKey Part Number
5346-DCNLEV50-CA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DCNLEV50-CA
Description
DC CONTACTOR 50A 900V 24VIN
Customer Reference
Detailed Description
Category
Features
Auxiliary Contacts
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Must Operate Voltage
16 VDC
Must Release Voltage
2.4 VDC
Coil Voltage
24VDC
Coil Current
250 mA
Contact Rating (Current)
50 A
Coil Power
6W
Switching Voltage
750VDC - Nom
Coil Resistance
96Ohms