DCNLEV100-C is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Altran Magnetics, LLC
In Stock: 364
Datasheet
Similar
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
In Stock: 289
Datasheet
Contactor SPST-NO (DM) (1 Form X) 100 A 24VDC Coil Chassis Mount
Littelfuse High-Voltage DC Contactor Relays
DCNLEV100-C
DigiKey Part Number
5346-DCNLEV100-C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DCNLEV100-C
Description
DC CONTACTOR 24V RELAY 100A 750V
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Series
Must Operate Voltage
16 VDC
Must Release Voltage
2.4 VDC
Coil Voltage
24VDC
Coil Current
250 mA
Coil Power
6W
Contact Rating (Current)
100 A
Coil Resistance
96Ohms
Switching Voltage
750VDC - Nom