DCNHS40NG48
DigiKey Part Number
5346-DCNHS40NG48-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DCNHS40NG48
Description
High Current Switches
Customer Reference
Detailed Description
Contactor SPST-NO (1 Form A) 40 A 48VDC Coil Chassis Mount
EDA/CAD Models
DCNHS40NG48 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Termination Style
Stud, Wire Leads
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Series
Must Operate Voltage
33.6 VDC
Must Release Voltage
3.8 VDC
Part Status
Obsolete
Contact Material
Copper
Mounting Type
Chassis Mount
Operate Time
30 ms
Coil Voltage
48VDC
Release Time
30 ms
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Coil Current
62.5 mA
Contact Rating (Current)
40 A
Coil Power
3W
Switching Voltage
1000VDC - Max
Coil Resistance
768Ohms