DCNHS40NG24
DigiKey Part Number
5346-DCNHS40NG24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DCNHS40NG24
Description
High Current Switches
Customer Reference
Detailed Description
Contactor SPST-NO (1 Form A) 40 A 24VDC Coil Chassis Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DCNHS40NG24 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Termination Style
Stud, Wire Leads
Manufacturer
Littelfuse/Commercial Vehicle Products
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Series
Must Operate Voltage
16.8 VDC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
1.9 VDC
Part Status
Obsolete
Contact Material
Copper
Mounting Type
Chassis Mount
Operate Time
30 ms
Coil Voltage
24VDC
Release Time
30 ms
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Coil Current
125 mA
Contact Rating (Current)
40 A
Coil Power
3W
Switching Voltage
1000VDC - Max
Coil Resistance
192Ohms