LT 4000-S/SP34
DigiKey Part Number
398-LT4000-S/SP34-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT 4000-S/SP34
Description
CURRENT SENSOR HE/CL 4000A
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 4000A 1 Channel Hall Effect, Closed Loop Bidirectional Module, Single Pass Through
Category
Frequency
DC ~ 100kHz
Mfr
Linearity
±0.1%
Series
Accuracy
±0.5%
Packaging
Bulk
Voltage - Supply
±24V
Part Status
Active
Response Time
1µs
For Measuring
AC/DC
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C