FL 28000-SDBI300
DigiKey Part Number
398-FL28000-SDBI300-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FL 28000-SDBI300
Description
CURRENT SENSOR HE/OL 28000A
Manufacturer Standard Lead Time
45 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 28000A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Bidirectional
Category
Output
Current
Mfr
Sensitivity
0.38µA/A
Series
Frequency
DC ~ 100kHz
Packaging
Bulk
Linearity
±0.35%
Part Status
Active
Voltage - Supply
12V ~ 24V
For Measuring
AC/DC
Response Time
4µs
Sensor Type
Current - Supply (Max)
290mA
Current - Sensing
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C