MI0805K400R-10
DigiKey Part Number
240-2389-2-ND - Tape & Reel (TR)
240-2389-1-ND - Cut Tape (CT)
240-2389-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MI0805K400R-10
Description
FERRITE BEAD 40 OHM 0805 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 Ohms @ 100 MHz 1 Power, Signal Line Ferrite Bead 0805 (2012 Metric) 2A 50mOhm
EDA/CAD Models
MI0805K400R-10 Models
Category
Current Rating (Max)
2A
DC Resistance (DCR) (Max)
50mOhm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Height (Max)
0.035" (0.90mm)
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Impedance @ Frequency
40 Ohms @ 100 MHz