MGV1707150M-10
DigiKey Part Number
240-3206-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MGV1707150M-10
Description
FIXED IND 15UH 12.5A 20.5 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 µH Shielded Molded Inductor 12.5 A 20.5mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
27A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
20.5mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Molded
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.693" L x 0.665" W (17.60mm x 16.90mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)