CM3440Z171B-10
DigiKey Part Number
240-2487-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CM3440Z171B-10
Description
CMC 20A 2LN 170 OHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Line Common Mode Choke Through Hole 170 Ohms @ 100 MHz 20A DCR 1mOhm
EDA/CAD Models
CM3440Z171B-10 Models
Category
Current Rating (Max)
20A
Manufacturer
Laird-Signal Integrity Products
DC Resistance (DCR) (Max)
1mOhm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Size / Dimension
0.395" L x 0.335" W (10.03mm x 8.51mm)
Filter Type
Power Line
Height (Max)
0.508" (12.90mm)
Number of Lines
2
Package / Case
Vertical, 4 PC Pin
Impedance @ Frequency
170 Ohms @ 100 MHz