28R1779-100
DigiKey Part Number
240-2335-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
28R1779-100
Description
FERRITE CORE 170 OHM SOLID
Detailed Description
Solid Free Hanging Ferrite Core 170Ohm @ 100MHz ID 2.050" W x 0.066" H (52.07mm x 1.68mm) OD 2.500" W x 0.500" H (63.50mm x 12.70mm) Length 0.511" (12.98mm)
EDA/CAD Models
28R1779-100 Models
Category
Impedance @ Frequency
170Ohm @ 100MHz
Inner Dimension
2.050" W x 0.066" H (52.07mm x 1.68mm)
Outer Dimension
2.500" W x 0.500" H (63.50mm x 12.70mm)
Length
0.511" (12.98mm)