28C0236-0BW-10
DigiKey Part Number
240-2491-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
28C0236-0BW-10
Description
FERRITE BEAD 835 OHM AXIAL 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
835 Ohms @ 100 MHz 1 Power Line Ferrite Bead Axial 5A 10mOhm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
28C0236-0BW-10 Models
Category
Current Rating (Max)
5A
Manufacturer
Laird-Signal Integrity Products
DC Resistance (DCR) (Max)
10mOhm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Axial
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Filter Type
Power Line
Height (Max)
0.394" (10.00mm)
Number of Lines
1
Size / Dimension
0.236" Dia x 3.404" L (6.00mm x 84.46mm)
Impedance @ Frequency
835 Ohms @ 100 MHz