28B0591-200 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Fair-Rite Products Corp.
In Stock: 16,551
Datasheet
Solid Free Hanging Ferrite Core 377Ohm @ 100MHz ID 0.232" Dia (5.90mm) OD 0.591" Dia (15.00mm) Length 1.378" (35.00mm)
28B0591-200
DigiKey Part Number
240-2242-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
28B0591-200
Description
FERRITE 60 OHM CLIP 35MM X 0.80M
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
28B0591-200 Models
Category
Impedance @ Frequency
377Ohm @ 100MHz
Inner Dimension
0.232" Dia (5.90mm)
Outer Dimension
0.591" Dia (15.00mm)
Length
1.378" (35.00mm)