TCBD336M016CRSZ0700
DigiKey Part Number
478-TCBD336M016CRSZ0700TR-ND - Tape & Reel (TR)
478-TCBD336M016CRSZ0700CT-ND - Cut Tape (CT)
478-TCBD336M016CRSZ0700DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCBD336M016CRSZ0700
Description
CAP TANT POLY 33UF 16V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
33 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 16 V 2917 (7343 Metric) 70mOhm @ 100kHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Manufacturer
KYOCERA AVX
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
33 µF
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
D
Voltage - Rated
16 V
Ratings
COTS
Type
Molded
Features
High Reliability
ESR (Equivalent Series Resistance)
70mOhm @ 100kHz