SR215A270JAR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Similar
Direct
KEMET
Direct
TDK
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Murata Electronics
In Stock: 724
Murata Electronics
27 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
SR215A270JAR
DigiKey Part Number
SR215A270JAR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR215A270JAR
Description
CAP CER 27PF 50V NP0 RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.300" (7.62mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)