SR142A471JART is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 1,107
Datasheet
Direct
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
TDK
In Stock: 829
Similar
KEMET
Similar
470 pF ±5% 200V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
SR142A471JART
DigiKey Part Number
SR142A471JART-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR142A471JART
Description
CAP CER 470PF 200V NP0 RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Size / Dimension
0.200" L x 0.100" W (5.08mm x 2.54mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.300" (7.62mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.100" (2.54mm)