SA101C272KAR
DigiKey Part Number
478-11573-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-11573-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SA101C272KAR
Description
CAP CER 2700PF 100V X7R AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
2700 pF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R Axial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SA101C272KAR Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Package / Case
Axial
Capacitance
Size / Dimension
0.100" Dia x 0.170" L (2.54mm x 4.32mm)
Tolerance
±10%