LD055A680FAB2A\500
DigiKey Part Number
478-LD055A680FAB2A\500TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LD055A680FAB2A\500
Description
CAP CER 68UF 50V NP0 0805
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
68 pF ±1% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
LD055A680FAB2A\500 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Tolerance
±1%
Thickness (Max)
0.037" (0.94mm)