LD031C102KAX2A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 41,150
Datasheet
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
1000 pF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
LD031C102KAX2A
DigiKey Part Number
478-LD031C102KAX2ATR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LD031C102KAX2A
Description
CAP CER 1000PF 100V X7R 0603
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LD031C102KAX2A Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
Soft Termination
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)