KGM31AR73D271KU
DigiKey Part Number
478-KGM31AR73D271KUTR-ND - Tape & Reel (TR)
478-KGM31AR73D271KUCT-ND - Cut Tape (CT)
478-KGM31AR73D271KUDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KGM31AR73D271KU
Description
CAP CER 270PF 2KV X7R 1206
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
270 pF ±10% 2000V (2kV) Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
High Voltage
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)