DT1610SB32768B0HPWAA
DigiKey Part Number
478-DT1610SB32768B0HPWAATR-ND - Tape & Reel (TR)
478-DT1610SB32768B0HPWAACT-ND - Cut Tape (CT)
478-DT1610SB32768B0HPWAADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DT1610SB32768B0HPWAA
Description
1.6MM X 1.0MM TUNING FORK 32.768
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
32.768 kHz ±20ppm Crystal 6pF 80 kOhms 2-SMD, No Lead
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
80 kOhms
Mfr
Operating Mode
Fundamental
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
Type
kHz Crystal (Tuning Fork)
Supplier Device Package
2-SMD (1.6x1)
Frequency
32.768 kHz
Size / Dimension
0.063" L x 0.039" W (1.60mm x 1.00mm)
Frequency Tolerance
±20ppm
Height - Seated (Max)
0.020" (0.50mm)
Load Capacitance
6pF