1206YC105JAZ2A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 1,575
Datasheet
1 µF ±5% 16V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
1206YC105JAZ2A
DigiKey Part Number
478-KGF31NR71C105JUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1206YC105JAZ2A
Description
CAP CER 1UF 16V X7R 1206
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
Soft Termination
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.050" (1.27mm)