04023U100GAQ2A
DigiKey Part Number
478-04023U100GAQ2ATR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
04023U100GAQ2A
Description
CAP CER MICROWAVE
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 pF ±2% 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
04023U100GAQ2A Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
Ultra Low ESR
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Tolerance
±2%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)