2225Y2500224JDT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Knowles Syfer
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Knowles Syfer
In Stock: 0
Datasheet
0.22 µF ±5% 250V Ceramic Capacitor X7R 2225 (5763 Metric)
2225Y2500224JDT
DigiKey Part Number
2225Y2500224JDT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2225Y2500224JDT
Description
CAP CER 0.22UF 250V X7R 2225
Detailed Description
EDA/CAD Models
2225Y2500224JDT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination
Series
Package / Case
2225 (5763 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.224" L x 0.248" W (5.70mm x 6.30mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.098" (2.50mm)