1812J5000124JDT
DigiKey Part Number
1812J5000124JDT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1812J5000124JDT
Description
CAP CER 0.12UF 500V X7R 1812
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.12 µF ±5% 500V Ceramic Capacitor X7R 1812 (4532 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1812J5000124JDT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
High Temperature
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.098" (2.50mm)