1210Y0500563JDT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Knowles Syfer
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Knowles Syfer
In Stock: 0
Datasheet
0.056 µF ±5% 50V Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric)
1210Y0500563JDT
DigiKey Part Number
1210Y0500563JDT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1210Y0500563JDT
Description
CAP CER 0.056UF 50V X7R 1210
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
1210Y0500563JDT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination, High Temperature
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.079" (2.00mm)