1210J6300663JKTVM2
DigiKey Part Number
1608-1210J6300663JKTVM2TR-ND - Tape & Reel (TR)
1608-1210J6300663JKTVM2CT-ND - Cut Tape (CT)
1608-1210J6300663JKTVM2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1210J6300663JKTVM2
Description
1210 630VDC 66NF 5% C0G/NP0(1B)
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.066 µF ±5% 630V Ceramic Capacitor C0G, NP0 (1B) 1210 (3225 Metric)
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
High Voltage
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.033" (0.85mm)