1206J5000102JDT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Knowles Syfer
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Knowles Syfer
In Stock: 0
Datasheet
1000 pF ±5% 500V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
1206J5000102JDT
DigiKey Part Number
1206J5000102JDT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1206J5000102JDT
Description
CAP CER 1000PF 500V X7R 1206
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
1206J5000102JDT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
High Temperature
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.063" (1.60mm)