1206J0500104MXTE03
DigiKey Part Number
1608-1391-2-ND - Tape & Reel (TR)
1608-1391-1-ND - Cut Tape (CT)
1608-1391-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1206J0500104MXTE03
Description
CAP PASSTHRU 0.1UF 20% 50V 1206
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.1 µF Feed Through Capacitor 50V 1206 (3216 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1206J0500104MXTE03 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Manufacturer
Knowles Syfer
Temperature Coefficient
X7R
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount, MLCC
Part Status
Active
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Type
Pass Through
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Capacitance
0.1 µF
Height (Max)
0.051" (1.30mm)
Tolerance
±20%
Base Product Number
Voltage - Rated
50V