0805J1000102MXTE07
DigiKey Part Number
1608-0805J1000102MXTE07TR-ND - Tape & Reel (TR)
1608-0805J1000102MXTE07CT-ND - Cut Tape (CT)
1608-0805J1000102MXTE07DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0805J1000102MXTE07
Description
MULTI-LAYERED CERAMIC CAPACITOR
Detailed Description
1000 pF ±20% 100V Ceramic Capacitor X7R (2R1) 0805 (2012 Metric)
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.045" (1.15mm)