0805J0500223MXTE01
DigiKey Part Number
1608-1001-2-ND - Tape & Reel (TR)
1608-1001-1-ND - Cut Tape (CT)
1608-1001-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0805J0500223MXTE01
Description
CAP FEEDTHRU 0.022UF 50V 0805
Detailed Description
0.022 µF Feed Through Capacitor 50V 300 mA 0805 (2012 Metric)
Category
Current
300 mA
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Insertion Loss
43dB @ 100MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Temperature Coefficient
X7R
Mounting Type
Surface Mount
Type
Feed Through
Capacitance
0.022 µF
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±20%
Height (Max)
0.045" (1.15mm)
Voltage - Rated
50V