RF2525B104K201KX145T
DigiKey Part Number
1763-RF2525B104K201KX145TTR-ND - Tape & Reel (TR)
1763-RF2525B104K201KX145TCT-ND - Cut Tape (CT)
1763-RF2525B104K201KX145TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RF2525B104K201KX145T
Description
CAP CER 0.1UF 200V X7R 2525
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.1 µF ±10% 200V Ceramic Capacitor X7R 2525 (6464 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RF2525B104K201KX145T Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
2525 (6464 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.230" L x 0.250" W (5.84mm x 6.35mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.165" (4.19mm)