RF0505X103K500KX057T
DigiKey Part Number
1763-1089-2-ND - Tape & Reel (TR)
1763-1089-1-ND - Cut Tape (CT)
1763-1089-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RF0505X103K500KX057T
Description
CAP CER 10000PF 50V BX 0505
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10000 pF ±10% 50V Ceramic Capacitor BX 0505 (1313 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RF0505X103K500KX057T Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0505 (1313 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)