MD0402B501K250SH-EM
DigiKey Part Number
1763-MD0402B501K250SH-EM-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MD0402B501K250SH-EM
Description
CAP CER 500PF 25V X7R 0402
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
500 pF ±10% 25V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
Category
Voltage - Rated
Mfr
Temperature Coefficient
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Tolerance
±10%